Situaciniai pasakymai

Situaciniai pasakymai. Šie trumpųjų pasakymų grupės tekstai anksčiau vadinti juokavimais. Tačiau juokavimo, humoro galima rasti visuose šios tautosakos rūšies žanruose, išskyrus maginės paskirties tekstus. Todėl netikslaus pavadinimo buvo atsisakyta. Pasirinktas situacinių pasakymų terminas taip pat nepakankamai tikslus, nes neapibrėžtas. Šiam žanrui skiriami tekstai labai įvairūs, skiriasi tiek forma, tiek vartojimo tikslais. Vis dėlto visiems jiems bendra tai, kad jie yra tradiciniai, sakomi ar replikuojami šnekant savaime susidarius konkrečiai situacijai. Jie neturi tokios apibendrinančios reikšmės, kaip patarlės ir priežodžiai, bet, kad būtų ištarti, jiems nereikia specialių aplinkybių, kaip užkalbėjimams, žaidimams, skaičiuotėms ar mįslėms.

Sąlygiškai situacinius pasakymus galima skaidyti į kelis skyrius. Vieną skyrių sudarytų etiketo formulės (linkėjimai, dėkojimai, sveikinimai) ir humoristiniai jų iškraipymai:

Jei atėjęs svečias (viešnia) randa audeklą metant, tai sako:
– Mačiau zuikį striūnas taisant.
– Ačiū, kad pasakei.

Būdavo tikima, kad, taip pasveikinus, audžiant netrūks gijos:

– Dėkui!
– Su dėka neatliksi, su pyragu neužkiši

Su tikėjimais ir prietarais ar sakmėmis gali būti susiję pastebėjimų ir pranašavimų pobūdžio situaciniai pasakymai:

Kai kas parvirsta, sakoma: Jau jis zuikį sugavo.
Kai sveikinantis braška pirštai, sakoma: būsma giminės.

Turbūt didžiausią žanro skyrių sudarytų replikos – dažniausia šmaikštūs ar kandūs posakiai, pasakomi reaguojant į tam tikrą situaciją. Kiekviena situacija paprastai turi savo atitikmenį:

Kosėk nekosėk – vėdaro negausi.
Mainyk pilvą su avia. Taip sakoma tam, kas skundžiasi pilvo skausmais.

Tiek replikoms (nes pasakomi šnekant), tiek kalbos žaidimams (nes grįsti sąskambiais) galima skirti kalambūrams artimus pasakymus:

Jei negražu, tai pasibrauk ražu.
Tiesa, kad kumelė liesa.

Nesusikalbėjimai ir dialogai iš esmės yra išplėtotos replikos ir kalambūrai, atliekami jau kaip savarankiški kūrinėliai, artimi anekdotams:

– Pas mus buvo daug svečių.
– Ir aš nemėgstu tų kačių.
– Ar tu neprigirdi?
– Ir man tos bjaurybės smirdi.

Šis žanras yra visiškai netirtas. Apskritai, situaciniams pasakymams, anksčiau vadintiems juokavimais, dažnai linkstama priskirti visa, kas netelpa į kitų žanrų rėmus.

Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>